Lt En Ru
lt
en ru

Antimikrobinis atsparumas. Kas tai yra ir kaip to išvengti?

Antimikrobinis atsparumas. Kas tai yra ir kaip to išvengti?

Antimikrobinis atsparumas – tai mikroorganizmų (bakterijų, virusų, grybelių ir t.t.) savybė apsisaugoti nuo jų gyvybei pavojingo antimikrobinių medžiagų poveikio. Dėl šios priežasties tai yra viena aktualiausių problemų sveikatos apsaugoje, kadangi vis dažniau ir dažniau mikroorganizmai geba apsisaugoti nuo vaistų poveikio, kuris sukelia didelę grėsmę žmogui.  

Kaip atsiranda antimikrobinis atsparumas?

Antimikrobinis atsparumas atsiranda, kai mikroorganizmai (pvz., bakterijos, grybai, virusai ir parazitai) keičiasi, yra veikiami antimikrobiniais vaistiniais preparatais (tokiais kaip antibiotikai, priešgrybeliniai vaistai, antivirusiniai vaistai, antimaliariniai vaistai ir antihelmintikai). Mikroorganizmai, kurie tampa atsparūs vaistams, kartais vadinami „supermikrobais“. Tuomet vaistiniai preparatai tampa neveiksmingi ir infekcijos neišgydomos, dėl to padidėja kitų asmenų užsikrėtimo ir infekcijos išplitimo rizika, nuo kurios būtų labai sunku apsisaugoti. Dėl šios priežasties antibiotikų kūrimas yra itin sulėtėjęs,  todėl dedamos didelės pastangos siekiant išsaugoti dabartinių antibiotikų veiksmingumą teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.

Atsiradimo priežastys:

Antimikrobinis atsparumas pasireiškia natūraliai, bet jį sunkina netinkamas vaistų vartojimas, vaistinių preparatų trūkumas, neteisingas jų skyrimas. Prasta infekcijų prevencija ir kontrolė taip pat skatina atsparumą vaistams vystytis ir plisti. Dėl visų šių priežasčių mikroorganizmai su laiku įgyja atsparumą, dėl kurio vaistai tampa neefektyvūs, o mikroorganizmai labiau pavojingi.                

Kodėl tai yra pavojinga?                                                      

Nauji atsparumo mechanizmai atsiranda ir plinta visame pasaulyje, keldami grėsmę gebėjimui gydyti įprastas infekcines ligas, sąlygodami sunkesnes ligas, jų trukmę, negalias ir mirtį. Neturint efektyvių antibiotikų infekcijų profilaktikai ir gydymui, didelė rizika kyla dėl medicininių procedūrų, tokių kaip organų transplantacija, vėžio chemoterapija, diabeto valdymas ir chirurgija. Atsparumas antibiotikams padidina sveikatos priežiūros išlaidas, nes ilgėja gydymo trukmė, didėja gydymo išlaidos, atsiranda intensyvesnės priežiūros poreikis.            

●     Antimikrobinis atsparumas kelia grėsmę bakterijų, parazitų, virusų ir grybų sukeltų infekcijų prevencijai ir gydymui.                                         

●     Antimikrobinis atsparumas, kaip rimta pasaulinė grėsmė visuomenės sveikatai, reikalauja veiksmų ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu lygiu.                                          

●     Be veiksmingų antibiotikų, chirurgijos ir vėžio chemoterapijos sritys nebūtų sėkmingos.               

●     Sveikatos priežiūros išlaidos pacientams, sergantiems atspariomis vaistams infekcijomis, yra didesnės už gydymą ligoniams, kurie serga infekcijomis, kurios nėra atsparios vaistams, vertinant ilgesnę ligos trukmę, papildomus tyrimus ir brangesnių vaistų vartojimą.                                   

Antibiotikai vartojami ne tik sveikatos, tačiau ir žemės ūkio ir gyvulininkystės srityse, o atsparios bakterijos plinta ir už gydymo įstaigų ar ūkių ribų – jų galima aptikti vandenyje, dirvožemyje, gyvūnų organizmuose. Todėl taikant antimikrobinio atsparumo prevencijos ir kontrolės priemones yra svarbu visų sektorių indėlis ( sveikatos principas) ir siekis vartoti antibiotikus racionaliai.

 

Naujienlaiškis

Naujienos tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę!
Loading
© 2017 Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras