Lt En Ru
lt
en ru

Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d. minima Europos imunizacijos savaitė

Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d. minima Europos imunizacijos savaitė

Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d.  minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie teikiamą skiepų naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomų ligų ir jų sukeliamų komplikacijų plitimui. Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d.  minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie teikiamą skiepų naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomų ligų ir jų sukeliamų komplikacijų plitimui.

Daugelis mano, kad skiepai skirti tik vaikams, o suaugus skiepytis jau nebereikia. Tačiau tai klaidinga nuomonė. Pasiskiepijus didžiajai visuomenės daliai, susidaro visuomenės imunitetas – 95-97 proc. gyventojų įgyja imunitetą. Taip apsaugomi net ir nesiskiepiję visuomenės nariai. Kai sumažėja pasiskiepijusių gyventojų, labai padidėja populiacijos sergamumas. Yra keletas svarbių skiepų, kuriuos, net jeigu asmuo gavo vaikystėje, yra itin svarbu pakartoti ir suaugus.

Lietuvoje registruojamas vienas didžiausių erkinio encefalito sergamumas Europoje. Kadangi dauguma mėgsta leisti laiką miške, gamtoje, kur apstu erkių, itin svarbu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Pradėti skiepytis reikia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas, kadangi pirminei imunizacijai yra reikalingos 3 dozės. Po visos vakcinacijos apie 97 proc. skiepytų asmenų susidaro apsauginis antikūnų titras.

Kas 10 metų rekomenduojama pasiskiepyti nuo difterijos, stabligės, kadangi nepakanka vaikystėje gautų skiepų nuo šių infekcijų, kad organizmas būtų apsaugotas visą gyvenimą. Taip pat suaugusiems rekomenduojama pakartotinai pasiskiepyti ir nuo kokliušo (ypač rekomenduojama planuojantiems tapti tėvais, jau susilaukusiems naujagimio, bei naujagimių seneliams, kadangi dauguma kūdikių užsikrečia kokliušu nuo šeimos narių). Jeigu vaikystėje žmogus neprasirgo vėjaraupiais, rekomenduojama pasiskiepyti dvejomis dozėmis jau suaugus. Nors iš pažiūros ši liga atrodo vaikiška ir nesukelianti daug sveikatos sutrikimų, vėjaraupiais susirgusiems suaugusiesiems gali pasireikšti įvairių komplikacijų (odos ir poodžio ar minkštųjų  audinių bakterinės infekcijos, pneumonija, smegenų uždegimas (encefalitas, meningitas ir kt.), kraujotakos sutrikimai, kraujo infekcija).

Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d.  minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie teikiamą skiepų naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomų ligų ir jų sukeliamų komplikacijų plitimui. Kiekvienais metais rudenį/žiemą rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo infekcijos. Geriausias metas pasiskiepyti – ruduo, tačiau nėra vėlu pasiskiepyti ir žiemos gale. Gripo sezonas tęsiasi nuo spalio iki gegužės mėnesio, pasiskiepijus imunitetas susidaro per maždaug dvi savaites.  Rekomenduojama skiepytis kasmet, nes gripas kasmet mutuoja, tad vakcinos yra tobulinamos. Nors, pasiskiepijus gripo vakcina, išlieka tikimybė sirgti gripu, ligos eiga pasiskiepijus daug lengvesnė, be sunkių komplikacijų.

Nėščios moterys gali pasiskiepyti nuo gripo nemokamai. Taip pat planuojant nėštumą svarbu išsitirti raudoniukę veikiančių antikūnų titrą, ir, jei jis nepakankamas, pasiskiepyti nuo raudoniukės, kadangi raudoniuke užsikrėtus pirmąjį nėštumo trimestrą, liga gali  baigtis vaisiaus mirtimi.

Skiepai – nepavojingi gyvybei, tačiau silpnos nepageidaujamos reakcijos į skiepą galimos. Dažniausiai tai yra vietinės reakcijos – patinimas, paraudimas, aukštesnė temperatūra. Organizmo reakcija į kiekvieną skiepą nėra vienoda.

Asmenys, sergantys kai kuriomis lėtinėmis ligomis, patenkantys į įvairių ligų rizikos grupes, turi galimybę nuo šių ligų pasiskiepyti nemokamai. Informaciją apie rekomenduojamus skiepus suaugusiems teikia sveikatos priežiūros įstaigos, atsižvelgiant į kiekvieno asmens ligų, ankstesnių skiepijimų istoriją, darbo pobūdį.

Kalendorius

liepa,
2021
P
A
T
K
P
Š
S
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Visi renginiai

Naujienlaiškis

Naujienos tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę!
Loading
© 2017 Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras