Lt En Ru
lt
en ru

Sveiko miesto pagrindas - sveikatai palanki aplinka!

Sveiko miesto pagrindas - sveikatai palanki aplinka!

2014 metais Kaunas įstojo į Pasaulio sveikatos organizacijos „Sveikų miestų“ tinklą.  Jo pagrindiniai tikslai yra žmonių sveikatos gerinimas, sveikatos netolygumų mažinimas bei lyderystės ir visa apimančios aktyvios sveikatos politikos stiprinimas. Kiekviename penkerių metų tinklo veiklos etape miestų narių koordinatoriai yra įsipareigoję kartu su miesto valdžia bei kitomis institucijomis vykdyti veiklas ir daugiausia dėmesio skirti nustatytoms prioritetinėms temoms. 2018 metai bus paskutinieji VI etapo metai.

Kadangi apie 69 proc. Europos regiono žmonių gyvena miestuose, itin didelis dėmesys VI „Sveikų miestų“ tinklo veiklos etape pradėtas skirti sveikatai palankios aplinkos kūrimui. Žmonių sveiko gyvenimo galimybės yra glaudžiai susijusios su aplinkos sąlygomis, kuriose jie gimsta, auga, dirba bei sensta. Gyvenimas mieste gali veikti gyventojų sveikatą priklausomai nuo būsto kokybės, miesto struktūros, architektūros, rekreacinių ir miesto žaliųjų erdvių prieinamumo, transporto infrastruktūros išvystymo, aplinkos taršos ir daugelio kitų veiksnių. Sveikatai palankioje aplinkoje besivystančios bendruomenės yra labiau gebančios prisitaikyti prie naujų ar nepalankių situacijų, ekonominių, socialinių bei aplinkos pokyčių, taip pat geriau susidoroja su krizėmis ar kitais sunkumais.

2017 m. birželio 27–29 d. Vokietijoje vyko Europos konferencija „Biologinė įvairovė ir sveikata klimato kaitos metu“, kurioje svarbiausia nagrinėjama tema buvo sveikos aplinkos kūrimas, žaliųjų miesto erdvių ir biologinės įvairovės įtaka žmogaus sveikatai. Pagrindiniai veiksmai, kuriuos įvykdžius, bus pasiekta teigiama įtaka sveikatai yra:

  1. Sveikatai palankaus transporto skatinimas;
  2. Sveiko miesto struktūros kūrimas;
  3. Būsto konstrukcijų tobulinimas ir atsinaujinančios energijos naudojimas.

Po konferencijos Pasaulio sveikatos organizacija parengė rekomendacijų santrauką dėl miestų žaliųjų plotų kūrimo ir tvarkymo. Šioje santraukoje pateikiami specialistų-praktikų patarimai, kaip maksimaliai padidinti miesto žaliųjų erdvių naudą gyventojų sveikatai. Kauno miestas rodo tinkamą pavyzdį kitiems „Sveikų miestų“ tinklo nariams, kaip gerinti sveikatai palankius miesto žaliuosius plotus, pritraukti daugiau lankytojų. Puikūs veiksmų pavyzdžiai: neseniai pastatytas amfiteatras Kauno pilies šlaite, tinkantis tiek kultūriniams renginiams, tiek poilsiui; miesto parkų rekonstrukcija, kuri paskatins aktyvesnį įvairių amžiaus grupių gyventojų laisvalaikį, tai pat sustiprins bendruomenes, kurios galės vykdyti savo veiklas visiems patrauklioje vietoje.

Žalioji miesto erdvė ne tik gerina gyventojų sveikatą, tarpusavio socialinius ryšius, bet ir kuria teigiamą miesto įvaizdį. Gyventojai savo privačią erdvę taip pat gali paversti sveikatai palankia ir taip prisidėti prie sveiko miesto kūrimo.

 

Daugiau informacijos

Visuomenės sveikatos specialistė, koordinuojanti PSO Sveiko miesto projektą Iveta Kučinskaitė

Tel. (8 37) 45 47 17

El. p. healthycities@kaunovsb.lt

Kalendorius

vasaris,
2019
P
A
T
K
P
Š
S
28
29
30
31
1
2
3
Visi renginiai

Naujienlaiškis

Naujienos tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę!
Loading
© 2017 Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras