BALANDŽIO 11-OJI – PASAULINĖ SERGANČIŲJŲ PARKINSONO LIGA DIENA - Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

BALANDŽIO 11-OJI – PASAULINĖ SERGANČIŲJŲ PARKINSONO LIGA DIENA

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad balandžio 11-oji – Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena ir kviečia visuomenę nelikti abejinga, atkreipti dėmesį į šią ligą, pagrindinius jos simptomus bei pagalbą sergantiesiems.

Parkinsono liga – kas tai? Tai lėtinė progresuojanti neurologinė liga, kurios metu nyksta galvos smegenų srities, atsakingos už judesių kontrolę, ląstelės, todėl labiausiai sutrikdoma judėjimo funkcija. Dažniausiai šia liga susergama sulaukus 50–60 metų, tačiau pastaruoju metu pastebimas šios ligos pasireiškimas ir jaunesniame amžiuje. Parkinsono ligos priežastys nėra aiškios, tačiau yra žinoma, kad liga atsiranda dėl dopamino (cheminio junginio natūraliai gaminamo organizme) apykaitos sutrikimo galvos smegenyse. Manoma, jog Parkinsono ligos pasireiškimui nemažai įtakos turi paveldimumas bei amžius.

Sergamumas. Parkinsono liga yra viena iš labiausiai paplitusių žmogaus nervų sistemą pažeidžiančių ligų. Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis 2015 m. Lietuvoje sirgo 10848 asmenys (iš jų 65 proc. moterų ir 35 proc. vyrų), pagal amžių daugiausiai sergančiųjų buvo 60 metų ir vyresnių grupėje (10260 asmenų). Lyginat sergamumą tarp apskričių, didžiausias buvo Kaune (19 proc.), antroje vietoje Vilniuje ir Šiauliuose (16 proc.), po to Klaipėdoje (11 proc.), o kitose Lietuvos apskrityse sergamumas buvo mažesnis.

Ligos požymiai. Parkinsono liga dažnai prasideda nerimo ar depresijos požymiais. Ilgainiui pasireiškia klasikiniai Parkinsono ligos požymiai. Vienas būdingiausių – drebėjimas ramybės būsenoje, kuris pirmiausia atsiranda pirštuose, vėliau išplinta į rankas, kojas, galvą. Šiai ligai būdingas ir raumenų sustingimas, pusiausvyros nestabilumas, judesių sulėtėjimas, veidas praranda mimiką, pakinta eisena – žingsniai tampa smulkūs, būdingas kojų vilkimas. Vėlesnėse ligos stadijose dėl degeneracinių procesų smegenyse gali atsirasti ir psichikos sutrikimų. Ligonis tampa vangus, sulėtėja mąstymas, pablogėja orientacija, ilgainiui gali pasireikšti silpnaprotystė.

Pagalba sergantiesiems. Nors Parkinsono liga nėra išgydoma, tačiau svarbu kuo anksčiau atkreipti dėmesį į simptomus ir diagnozuoti ligą dar ankstyvoje stadijoje. Jei pastebėjote pirmuosius ligos požymius, nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją profilaktiniam patikrinimui. Laiku pradėjus gydymą ir nuolat jį tęsiant, galima palengvinti ligos simptomus.

Informaciją parengė:

Gediminas Toleikis, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo ir stebėsenos skyriaus visuomenės sveikatos specialistas, tel.: (8 37) 45 47 17, el. p.: Gediminas.Toleikis@kaunovsb.lt

Grįžti