BALANDŽIO 18-OJI – EUROPOS PACIENTŲ TEISIŲ DIENA - Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

BALANDŽIO 18-OJI – EUROPOS PACIENTŲ TEISIŲ DIENA

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia balandžio 18-ąją paminėti Europos pacientų teisių dieną. Pacientų teisės – ne tik svarbus, bet ir labai specifinis asmens ir visuomenės sveikatos aspektas, tampantis itin aktualiu mums susirgus ar susirgus mūsų artimiesiems. Ar pasinaudosime savo, kaip piliečių ir pacientų, teisėmis priklauso nuo mūsų informuotumo ir įgūdžių.

„Pacientų teisėms sienos neegzistuoja“ – tai Europos pacientų teisių chartijos šūkis. Aktyvaus pilietiškumo tinklas kartu su piliečių ir pacientų organizacijomis 2007 metais ėmėsi iniciatyvos organizuoti Europos pacientų teisių dieną po to, kai 2002 metais buvo paskelbta Europos pacientų teisių chartija, siekianti atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą.

Vienas iš Europos pacientų teisių dienos minėjimo tikslų – stiprinti pacientų teisių veikimą visose Europos Sąjungos (toliau ES) šalyse narėse, įtraukti į pacientų teisių apsaugą šalių suinteresuotus subjektus, stiprinti jų bendradarbiavimą, o taip pat skatinti visos visuomenės poreikį pacientų teises išmanyti ir pasinaudoti jų teikiamomis galimybėmis reikiamu momentu.

Europos Komisija informuoja apie 10 pagrindinių ES pacientų teisių:

1. Gauti sveikatos priežiūros paslaugas lankantis kitose ES šalyse;

2. Gydytis kitoje šalyje ir atgauti už gydymą sumokėtus pinigus;

3. Gauti informaciją apie saugos ir kokybės standartus ES šalyse;

4. Būti gydomiems kvalifikuoto sveikatos priežiūros personalo;

5. Gauti medicininių įrašų kopijas;

6. Turėti receptą, kuris būtų pripažįstamas ir suprantamas visose ES šalyse;

7. Turėti galimybę pranešti apie šalutinį vaistų poveikį;

8. Būti gydomi saugia medicinine įranga;

9. Iš donorų gauti vienodai aukštos kokybės kraują, organus audinius ir ląsteles.

10. Visiems pacientams jų teisės ES turi būti užtikrinamos vienodai.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, artėjant atostogų metui, besiruošiančius keliauti į Europos šalis, ragina taip pat pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) – ligonių kasų apdraustajam privalomu sveikatos draudimu išduodamu nemokamu dokumentu, kurio dėka jos turėtojui ES šalyse, o taip pat Šveicarijoje, Lichtenšteine, Islandijoje ir Norvegijoje būtinosios medicinos paslaugos teikiamos nemokamai.

Informaciją parengė:

Alina Didžiokienė, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo ir stebėsenos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė, tel.: (8 37) 45 47 17, el. p.: Alina.Didžiokienė@kaunovsb.lt

 

Grįžti