Paskutinį rugsėjo sekmadienį minima Pasaulinė širdies diena - Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Paskutinį rugsėjo sekmadienį minima Pasaulinė širdies diena

Pasaulinė širdies federacija 1999 m. paskutinį rugsėjo sekmadienį paskelbė Pasauline širdies diena. Ši diena minima siekiant atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ir kraujagyslių ligas, paskatinti sveiką gyvenseną. Šių metų rugsėjo 24 d. Lietuvoje ji bus minima jau aštuonioliktą kartą.

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje vadinamos civilizacijos arba gyvensenos ligomis. Jokios kitos gyvybei pavojingos ligos nėra tiek paplitusios ir taip brangiai visuomenei kainuojančios, kaip širdies ir kraujagyslių ligos, nuo kurių sergantieji dažniausiai ir miršta.

Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, 2016 m. Lietuvoje nuo kraujotakos sistemos ligų mirė 56,2 proc. visų mirusiųjų, daugiausia moterys. Pastebima, kad Lietuvos gyventojų mirtingumo nuo kraujotakos sistemos ligų rodiklis kiekvienais metai didėja. Nuo 2001 m. iki 2015 m. minėtas rodiklis padidėjo 1,2 karto ir 2015 m. siekė 811,97/100 000 gyventojų.

Kauno mieste situacija panaši – širdies ir kraujagyslių ligos 2016 m. buvo pagrindinė gyventojų mirties priežastis. Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, Kauno mieste 2015 m. mirtingumas nuo kraujotakos sistemos ligų siekė 788,38/100 000 gyventojų. Kaune, kaip ir visoje Lietuvoje, moterų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų buvo didesnis negu vyrų – atitinkamai 808,75/100 000 gyventojų ir 762,32/100 000 gyventojų, o pagrindinė mirties priežastis 2016 m. buvo lėtinė išeminė širdies liga.

Moksliškai yra įrodyta, kad širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui įtakos turi rizikos veiksniai, kurių yra apie 200. Iš visų rizikos veiksnių, yra išskiriami trys pagrindiniai: kraujo riebalų perteklius, padidėjęs kraujospūdis ir rūkymas. Taigi kuo daugiau rizikos veiksnių žmogus turi, tuo didesnė tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2015 m. pradėjo organizuoti mokymus, skirtus asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Vėliau, 2017 m., prasidėjo mokymai cukrinio diabeto rizikos grupės pacientams. Praktiniuose mokymų užsiėmimuose, kuriuos veda patyrę atitinkamų sričių specialistai, norintieji gerinti savo sveikatą ir mažinti ligas sukeliančių rizikos veiksnių pavojų gauna vertingų žinių ir patarimų. Mokymus baigę dalyviai gali pradėti formuoti naujus, sveikatai palankius gyvensenos įpročius.

Visiems, norintiems išvengti širdies ir kraujagyslių susirgimų, Europos kardiologų ir Lietuvos kardiologų draugijos rekomenduoja prisilaikyti Sveiko Europiečio kodo – 0 3 5 140 5 3 0.

0 – nerūkyti.

3 – tiek kilometrų greitu žingsniu reikia nueiti kasdien arba ėjimą galima pakeisti 30 min. vidutinio intensyvumo fizine veikla.

5 – 5 porcijos darţovių ir vaisių kasdien.

140 – sistolinis arterinis kraujo spaudimas mažesnis nei 140 mmHg.

5 – bendrojo cholesterolio koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 5 mmol/l.

3 – mažo tankio („blogojo cholesterolio“) koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 3 mmol/l.

0 – nėra antsvorio ir cukrinio diabeto.

 

Grįžti