SIMBOLIS „RAKTO SKYLUTĖ“ – SVEIKATAI PALANKESNI MAISTO PRODUKTAI - Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

SIMBOLIS „RAKTO SKYLUTĖ“ – SVEIKATAI PALANKESNI MAISTO PRODUKTAI

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia rūpintis savo mityba ir rinktis sveikatai palankesnius maisto produktus. 2017 metų vasario 23 dieną Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo atnaujinti „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamiems maisto produktams keliami kriterijai.

Netinkama mityba – didesnis sergamumas

Atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojų mityba – nesubalansuota: suvartojama per daug gyvulinių riebalų, cukraus, druskos, maisto racione trūksta skaidulinių medžiagų. Netinkama mityba skatina širdies ir kraujagyslių sistemos, vėžio, nutukimo, cukrinio diabeto bei kitų ligų išsivystymą. Lietuvoje šių ligų paplitimas išlieka vienas didžiausių, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis.

Išeitis – sveikesni maisto produktai

2014 metais Lietuvoje įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema, kurios pagrindinis tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Šiuo simboliu pažymėtuose produktuose yra gerokai mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų ir transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose yra daugiau maistinių skaidulų. Simbolio „Rakto skylutė“ ženklinimo sistema yra skirta gerinti gyventojų sveikatą bei mokyti vartotojus racionaliau rinktis maistą.

Griežtesni reikalavimai

Šių metų vasario 23 dieną Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo atnaujinti „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamiems maisto produktams keliami kriterijai, kurie atitinka tarptautinius kriterijus, vienodus visose šį simbolį taikančiose šalyse. Įstatymas įtvirtina nuostatas, jog į „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamus maisto produktus negalima dėti jokių pakaitalų, kurie didintų produkto kaloringumą, keltų jo glikeminį indeksą ar kitaip mažintų produkto palankumą sveikatai.

Šie pakeitimai atlikti atsižvelgiant į sveikatos bei technologinius reikalavimus, siekiant, kad visose maisto kategorijose būtų daugiau sveikatai palankesnių produktų, o vartotojai turėtų didesnį pasirinkimą. Maisto gamintojai gali savanoriškai ir nemokamai „Rakto skylutės“ simboliu ženklinti rinkai teikiamus maisto produktus, kurie visiškai atitinka nustatytus kriterijus. Tai užtikrina šiuos maisto produktus kruopščiai tikrinanti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei patys gamintojai, kurie atsako už savo pagamintos produkcijos kokybę. Griežtus ženklinimui keliamus reikalavimus atitinkantys maisto produktai – tai raktas į visavertę mitybą ir gerą sveikatą.

Daugiau informacijos apie maisto produktų, kuriuos galima ženklinti simboliu „Rakto skylutė“, grupes ir joms taikomus kriterijus galite rasti čia: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/42987ff084be11e3aba3d2563f167b94/ulkhVyVZME.

Informaciją parengė: Gediminas Toleikis, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo ir stebėsenos skyriaus visuomenės sveikatos specialistas, tel.: (8 37) 45 47 17, el. p.: Gediminas.Toleikis@kaunovsb.lt

 

Grįžti