Kaip apsisaugoti nuo erkių pernešamų ligų?

Erkė – tai gausiai Lietuvoje paplitęs voragyvis, keliantis pavojų žmogaus sveikatai dėl pernešamų užkrečiamųjų ligų, tokių kaip Erkinis encefalitas ir Laimo liga.

  • Erkinis encefalitas – tai viruso sukeliama infekcinė liga, kuria užsikrečiama įkandus erkei ar vartojant termiškai neapdorotus pieno produktus. Gali pažeisti galvos smegenų dangalus, smegenis ir periferinius nervus, taip pat sukelti ilgalaikius liekamuosius reiškinius, neįgalumą. Erkinio encefalito simptomai pasireiškia po inkubacinio periodo, trunkančio 2–28 dienas. Ligos eiga dažniausiai būna dvibangė. Pirmoji ligos fazė vidutiniškai trunka 5 dienas ir pasireiškia tokiais simptomais, kaip bendras silpnumas, karščiavimas galvos, kaulų ir raumenų skausmas. Antrajai fazei būdingi centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai ir uždegiminiai pakitimai smegenų skystyje.
  • Laimo liga arba boreliozė – tai bakterijų sukeliama liga įkandus erkei. Pasireiškia gripą primenančiais simptomais: karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, galvos ir kiti kūno skausmas, patinę limfmazgiai. Specifinis Laimo ligos požymis – migruojanti eritema. Praėjus nuo 1 iki 4 sav. po užkrėstos erkės įkandimo, gali pasirodyti besiplečiantis raudonas Laimo ligos bėrimas – didesnė nei 5 cm ir lėtai besiplečianti dėmė. Per kelias dienas migruojanti eritema gali padidėti iki maždaug 30 cm. Svarbu: Bėrimas pasireiškia ne visiems sergantiems. Kai kuriems Laimo ligos bėrimas atsiranda ne vienoje kūno vietoje.

NVSC duomenimis žmonių sergamumas Erkiniu encefalitu ir Laimo liga kiekvienais metais didėja. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų ir  597 erkinio encefalito atvejų.

Erkės mėgsta drėgmę ir prieblandą, todėl gausiausia jų yra lapuočių miškuose. Dažniausiai erkės įsikuria tose teritorijose, kur daug laukinių gyvūnų ar paukščių. Jų galima sutikti miško takelių pakraščiuose, tankiuose brūzgynuose, paupiuose, pelkėtose vietovėse. Nemažai erkių galima aptikti ir miško kirtimuose, kur daug senų kelmų bei šakų. Miesto parkai ar daugiabučių kiemai ne išimtis – vis dažnėja erkių atvejų ir apgyvendintose teritorijose.

Lietuvoje erkės aktyvios nuo pat kalendorinio pavasario pradžios iki rudens pabaigos, o kartais net iki gruodžio vidurio.

Geriausia priemonė apsisaugoti nuo Erkinio encefalito – skiepai.

  • Skiepytis galima visus metus.
  • Patikimiausia apsauga garantuoja 3 vakcinų dozės.
  • Skiepytis gali visi asmenys nuo 1 metų.

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. 50–55 m. amžiaus gyventojai nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti NEMOKAMAI! Dėl pasiskiepijimo kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Daugiau informacijos apie naują imunoprofilaktikos programą rasite: https://sam.lrv.lt/lt/news/patvirtina-nauja-nacionaline-imunoprofilaktikos-programa/

Nuo Laimo ligos deja vakcinos kol kas nėra, todėl nuo erkių įsisiurbimo reikia saugotis kitomis priemonėmis.

  • Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą.
  • Būnant gamtoje patartina dažnai apžiūrėti save, o aptiktas per drabužius ropojančias erkes – sunaikinti.
  • Rekomenduojama naudoti repelentus – atbaidančias medžiagas (juos naudoti pagal gamintojo nurodytą naudojimo instrukciją).
  • Įsisiurbus erkei nedelsiant ją pašalinti.