Vaidoto g. 115, Kaunas administracija@kaunovsb.lt +370 677 86 682
Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos minėjimas
Rugsėjo 10 dieną – antradienio rytą Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Kauno Maironio universitetine gimnazija įgyvendino socialinę akciją. Į miesto centro gatves išėjo tamsiais kostiumais persirengę statistai, kurių misija buvo priminti apie kiekvieną dieną tarp mūsų esančius, skausmo, nevilties ir minčių apie savižudybę kamuojamus žmones. Akcijos metu buvo dalinamos atmintinės apie pagalbos galimybes esantiems savižudybės krizėje.
Socialinę akciją užbaigė šokio trupės „Nuepiko“ pasirodymas, kuris buvo skirtas tiems, kurie ieško ryšio su kitais ir tuo pačiu nori išlaikyti savo asmeninę erdvę. Spektakliu buvo bandoma atskleisti žmogiškosios patirties kontrastus, kai erdvė gali suteikti vietos kvėpuoti ir gali būti nepakeliama, jeigu trūksta komunikacijos, draugų, mylimųjų. Šokėjai kvietė stebėtojus kurti auginančius ir palaikančius ryšius.
Akcijos dalyviai ir miestiečiai dienos pabaigoje rinkosi Romuvos kino teatre į nemokamą lietuvių režisieriaus Tomo Smulkio filmo „Žmonės, kuriuos pažįstam“ peržiūrą ir pokalbį „Palaikantys dialogai“. Pokalbyje dalyvavo ir mintimis apie tai, kaip drąsiau klausti ir išklausyti šalia esančių žmonių, kurie susiduria su emociniais, psichologiniais sunkumais, ar yra savižudybės krizėje, dalinosi iniciatyvos „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadorė Nomeda Sabeckienė, Vaikų linijos koordinatorė psichologė – Rugilė Pekoriūtė-Kuzmė bei Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio psichikos sveikatos centro atvejo vadybininkė Ineta Jarienė.
Nomeda Sabeckienė įvardino, jog: „Šiuo metu, kai socialinėse medijose daugiausiai stebimos sėkmės istorijos, rodomi tik pozityvūs pokyčiai, o tau nesiseka, gali atrodyti, kad esi nevykėlis. Jei toks įsitikimas įsišaknija, gyvenimas gali prarasti savo skonį ir spalvas. Tačiau paprastas ir nuoširdus pokalbis, išklausymas gali padėti pamatyti, kad nesi vienas, kad visi patiriame įvairių jausmų ir atsiduriame panašiose situacijose“.
Psichologė Rugilė Pekoriūtė-Kuzmė dalinosi, jog pastebint, kad artimasis susiduria su sunkumais ar yra savižudybės krizėje svarbu pagalbos teikimo procese nelikti vieniems nei vienoje situacijos pusėje. Svarbu artimąjį nukreipti pas specialistus ir kreiptis pačiam. Atvejo vadybininkė Ineta Jarienė paantrino ir kvietė ieškoti pagalbos mieste įsikūrusiuose psichikos sveikatos centruose, naudotis anoniminėmis, nemokamomis Kauno miesto savižudybių prevencijos modelio paslaugomis. „Kartu atrasime kelią. Atrasime sprendimą. Tik leisk Tau padėti“, – sakė ji.
Taip pat pašnekovės artimiesiems patarė:
- Pasirinkti laiką, vietą ir veiklas, kurios abiem padės netrukdomai atvirai kalbėtis;
- Parodyti susirūpinimą ir paskatinti pasikalbėti;
- Išklausyti, nenuvertinti kalbančiojo pasidalinimo, ar ketinimų rimtumo;
- Neskubėti – suteikti erdvės išsikalbėti;
- Tiesiai naudoti žodį „savižudybė“;
- Priimti atsisakymą kalbėti – žmogus gali būti dar nepasirengęs;
- Neprisiimti visos atsakomybės vienam;
- Nukreipti pagalbai;
- Nepavykus įkalbėti kreiptis pagalbos, pačiam kreiptis į specialistus ir pasitarti, ką daryti toliau.
Daugiau informacijos rasite Nacionalinėje savižudybių prevencijos platformoje https://tuesi.lt/kaip-galiu-padeti-sau/pasirupink-savo-saugumu/ Čia pateikiami visoje Lietuvoje teikiamos pagalbos kontaktai ir kita naudinga informacija, norintiems padėti krizėje ar savižudybės rizikoje atsidūrusiam žmogui.
Daugiau sužinoti apie pagalbos galimybes Kaune gyventojai kviečiami visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje: https://kaunovsb.lt/savizudybiu-prevencijos-modelis/
Emocinės ir psichologinės pagalbos teikiamos telefonu kontaktus ir darbo laikus galima rasti platformoje: https://pagalbasau.lt/pagalbos-linijos/